Vienfazis ir trifazis krovimas: pagrindiniai skirtumai 

12/06/2023

Kartu su elektromobilio įkrovimo galia dažnai minimas vienfazis ir trifazis įkrovimas. Kaip teisingai priimti sprendimus ir pasirinkti tinkamą krovimo būdą – visi atsakymai šiame straipsnyje.


Vienos fazės ir trijų fazių įkrovimo procesas

Krovimosi metu elektra teka iš elektros tinklo elektros laidu ar laidais per įkroviklį ir patenka į jūsų elektromobilį.

  • Vienfazis įkrovimas. Maitinimas teka vienu laidininku (laidu). Maksimali įkrovimo galia – 7,4 kW (kai kuriose šalyse vienfazis įkrovimas leidžiamas arba įmanomas tik esant mažesnei įkrovimo galiai).
  • Trifazis įkrovimas. Maitinimas teka trim laidais. Populiariausia maksimali įkrovimo galia – 11 arba 22 kW.

Įkrovimo greitis yra pagrindinis skirtumas. Siekiant kuo greičiau įkrauti elektromobilį, trifaziai įkrovikliai yra geriausias pasirinkimas. Jie gali įkrauti jūsų elektromobilį kelis kartus greičiau nei vienfaziai įkrovikliai.

Elektromobiliai su vienfaziu ir trifaziu integruotu įkrovikliu

Kiekviena elektrinė transporto priemonė turi iš anksto nustatytą įkrovimo fazių skaičių, taip pat kaip ir kiekviena kintamosios srovės įkrovimo stotelė.

Elektromobilių su vienfaziu integruotu įkrovikliu pavyzdžiai: Opel Corsa-e*, Mazda MX-30.

Elektromobilių su trifaziu integruotu įkrovikliu pavyzdžiai: Audi e-Tron, Renault Zoe, Tesla Model X, BMW i3.

Idealiu atveju turėtumėte naudoti įkrovimo stotelę su tokiu pat fazių skaičiumi, kiek jų yra ir jūsų transporto priemonėje. Tačiau taip būna ne visada. Taigi, ką daryti, jei turite vieną iš šių derinių:

  • 1-os fazės stotelė – 3-jų fazių elektromobilis?
  • 3-jų fazių stotelė – 1-os fazės elektromobilis?

Bet kuriuo iš šių minėtų atvejų jūsų elektromobilis bus įkraunamas viena faze. Silpniausia įkrovimo grandinės grandis apibrėžia maksimalų greitį.

Pastaba: kai kurios rinkoje esančios elektrinės transporto priemonės, įskaitant VW e-Golf ir Škoda Enyaq iV 50, gali būti įkraunamos 2 fazėmis. Jei norite juos krauti maksimalia įkrovimo galia, naudokite trifazį įkroviklį. Dviejų fazių įkroviklių tiesiog nėra.

Vienfazė ar trifazė įvado galia

Jei turite galingą trifazį įvadą ir jūsų transporto priemonę galima įkrauti trimis fazėmis – turite tobulą derinį. Tačiau dažnesnis variantas yra toks, kad maksimalia galia įkrauti nepavyksta, nes įvado galia yra per maža visiems įvado elektros energijos poreikiams. Elektros instaliacijai subalansuoti rekomenduojame instaliuoti dinaminį galios valdiklį. Kai kurios išmaniosios elektromobilio įkrovimo stotelės taip pat turi galios balansavimo funkciją. Tokie sprendimai padeda išvengti elektros energijos trikdžių, t.y. įkrovimo stotelė naudos tik saugų energijos kiekį.

Paanalizavę informaciją ant elektros skaitiklio galite gan nesudėtingai sužinoti, kiek fazių turi jūsų elektros įvadas. 

  • jei skaitiklis rodo 220 / 230 V, tai reiškia, kad galite turėti tik vienfazę jungtį.
  • jei matote vieną iš šių variantų  3 × 220 / 230 V, 380 / 400 V arba 380 V, galite naudoti visas tris fazes.

 Vienfazio ir trifazio įkrovimo kabeliai

Įkrovimui naudojamas laidas taip pat gali apriboti įkrovimo galią.

  • 1 tipo (Type 1) įkrovimo kabeliai (laidai) tinka tik vienfaziam įkrovimui (dažiausiai sutinkamas iš Amerikos importuotuose elektromobiliuose).
  • 2 tipo (Type 2) įkrovimo kabeliai (laidai) populiariausi Europos žemyne. Kiek fazių laidas palaiko, yra nurodyta instrukcijose arba apžiūrėkite kištuką (galą, kuris jungiamas į automobilio lizdą). Jei jis palaiko tris fazes, visos 7 kaiščių skylės turi tą patį užpildą. Jei yra tik viena fazė, du apatiniai kaiščiai atrodo kaip tušti.

Pastaba: 3 fazių laidą taip pat galima naudoti vienfaziam įkrovimui. Jei turite amerikietišką elektromobilį su Type 1 įkrovimo jungtimi, rekomenduojame įsigyti adapterį. Prie Type1 jungties prijungtas adapteris leidžia  naudoti visas Type2 jungtis aptarnaujančias elektromobilių įkrovimo stoteles.

Suprasti greitai

Vieno ar trijų fazių krovimo pasirinkimą pirmiausiai nulemia jūsų elektromobilis. Sužinokite, kiek fazių jis palaiko, ir pasirinkite tinkamą elektromobilio įkrovimo stotelę bei įkrovimo kabelį. Jei jūsų namuose esanti elektros instaliacija ir įvadas neleidžia pasiekti maksimalios įkrovimo galios (pvz., jūsų namuose yra sena elektros instaliacija), sprendimas gali būti juos atnaujinti ir naudoti dinaminės galios valdiklį.

Norite sužinoti daugiau apie elektromobilių įkrovimo nuansus? Susisiekite su mūsų įmonės atstovais.